Photo by Linh Ha

Właściwa pielęgnacja cery wrażliwej

Każda kobieta chciałaby się móc pochwalić idealną cerą bez żadnych, najmniejszych nawet skaz. Skóra, a zwłaszcza ta występująca na twarzy, na ogół bywa jednak problematyczna. Ta wrażliwa może źle zareagować nawet na kontakt z pozornie naturalnym kosmetykiem. Jak więc o nią zadbać, aby jej pomóc i zapewnić jej niezbędne ukojenie? Czy kosmetyki do cery wrażliwej muszą być koniecznie naturalne, czy może jednak te wzbogacane pewnymi sztucznymi substancjami też okażą się dla niej dość dobre?

Cera wrażliwa nie ma swojej jednej definicji, dlatego nieraz trudno ją samodzielnie zdiagnozować i zorientować się, że ma się z nią do czynienia. Bardzo ciężko wyznaczyć bowiem jej cechy charakterystyczne. Niemalże nie da się ich jasno określić, ponieważ cera wrażliwa może się objawiać na wiele różnych sposobów. Przeważnie jednak typowy jest dla niej silny świąd, który pojawia się bez konkretnego powodu, a nasila się po użyciu mocniejszych produktów kosmetycznych. Taka skóra na kontakt z produktami pielęgnacyjnymi może też reagować zaczerwienieniem i ogólnie złym wyglądem oraz kiepską kondycją, uwidaczniającą się w jej strukturze.

Na rynku od lat występują specjalistyczne kosmetyki do cery wrażliwej. Nie zawsze jednak ta nazwa jest używana przez producentów w sposób poprawny. Czasami kosmetykiem do cery wrażliwej bywa nazywany produkt, który w rzeczywistości nawet skórze normalnej mógłby zaszkodzić. Bardzo ważne jest więc to, by na zakupach czytać składy produktów. Im dłuższe one są, tym większe ryzyko, że jakiś z występujących w nich związków zaszkodzi wrażliwej cerze. Najlepsze kosmetyki do cery wrażliwej to po prostu kosmetyki naturalne. Mimo wszystko nawet na nie należy uważać. Jeżeli zauważy się, że produkt już po jednym użyciu jeszcze bardziej uszkodził cerę, koniecznie trzeba przestać go stosować.

Czasami w pielęgnacji cery wrażliwej warto zastosować typowo naturalne produkty, takie jak chociażby oleje roślinne. One raczej nie wywołują większych skutków ubocznych. Są czymś bardzo delikatnym i bezpiecznym niemalże dla każdej skóry.

Dodaj komentarz